Skarby Queen – Harry Doherty

Skarby Queen autorstwa Harry’ego Doherty’ego to książka stanowiąca kompendium wiedzy o wieloletniej działalności zespołu Queen. Zamieszczono w niej podstawowe informacje o historii grupy oraz zdjęcia i reprodukcje związanych z nią przedmiotów. Pozycja ta nie jest klasyczną biografią. Jej treść nie zawiera szczegółowych, intrygujących ani zaskakujących anegdot. Owszem, znajdziemy w niej ujmujące wątki. Stanowią one jednak swojego rodzaju tło i uzupełnienie bogatej grafiki.

Pierwotna wersja tego szczególnego albumu została wydana w 2011 r., w ramach obchodów 40-lecia istnienia zespołu. Obecnie, w roku 2019, możemy zapoznać się z jej wznowieniem.

Skarby Queen - środek 1

Wstęp do niniejszej pozycji został napisany przez gitarzystę Królowej – Briana Maya, oraz perkusistę – Rogera Taylora. Każdy z panów sporządził własny prolog, stanowiący interesujące wprowadzenie do dalszej lektury.

Zamysłem omawianej książki było udostępnienie czytelnikom unikatowych fotografii, a także fizycznych kopii przedmiotów związanych z sukcesami zespołu. Stanowią one znaczącą pamiątkę i mają wartość sentymentalną i historyczną.

Jednocześnie warstwa słowna jest skrótowa i mocno skondensowana. Ograniczono się do podania najważniejszych informacji.

Niemniej, mamy pokrótce zarysowany życiorys każdego z członków królewskiego kwartetu. Najbardziej istotne elementy biograficzne są ujęte w przystępny sposób. Zilustrowano je fascynującymi zdjęciami, na których możemy podziwiać wizerunek naszych bohaterów w bardzo młodym wieku, w tym również w okresie dzieciństwa.

Podjęto też pobieżnie kwestię działalności solowej każdego z artystów.

Geneza zespołu, a także historia kolejnych lat współpracy, pojawiających się na drodze przeszkód, problemów, przełomowych momentów oraz spektakularnych sukcesów, zostały ujęte w tekście charakteryzującym się swobodną narracją.

Skarby Queen - środek 3

Autor przedstawia proces powstawania każdego z kolejnych albumów grupy. Zaznacza przy tym najważniejsze muzyczne cechy danej płyty, podaje tytuły utworów i zamieszcza cytaty muzyków dotyczące omawianego albumu. W podobny sposób prowadzi nas przez świat tras koncertowych i niezapomnianych momentów, takich jak np. festiwal Rock in Rio czy koncert Live Aid.

Zaznaczona jest również kwestia produkcji przełomowych wideoklipów oraz pracy zespołu nad ścieżkami dźwiękowymi do filmów Flash Gordon i Nieśmiertelny.

Najważniejszym i najbardziej atrakcyjnym atutem książki są wspomniane niepublikowane wcześniej  pamiątki, które w większości pochodzą z prywatnych zbiorów członków zespołu i ich rodzin. Są to tytułowe „skarby”, które przywołują wspomnienia chwil chwały oraz odczucia fanów na przestrzeni wielu lat. Pozwalają również poczuć atmosferę wydarzeń związanych z każdym przedstawionym przedmiotem. Możemy podziwiać m.in. płyty demo, plakaty i bilety na koncerty (również z pierwszych lat działalności), notatki prasowe z lat 70. i 80., zakulisowe zdjęcia każdego z czterech artystów. Mamy możliwość przyjrzeć się ujęciom z planów teledysków, z sesji nagraniowych oraz kadrom z koncertów. Przedstawiono także fotografie nagród i oryginalnych wydań płyt.

Pamiątką budzącą ogromne emocje są własnoręcznie pisane przez muzyków listy do fanów. Równie wielką wartość mają rękopisy utworów Freddiego Mercury’ego, Briana Maya, Rogera Taylora i Johna Deacona. Możemy wręcz wyobrazić sobie proces tworzenia przez Freddiego przełomowego utworu Bohemian Rhapsody, jak również późniejszego It’s a Hard Life. Widzimy także zapis tekstu utworów: Hammer to Fall i I Want It All autorstwa Briana, Radio Ga Ga Rogera oraz I Want to Break Free Johna. Analiza własnoręcznie napisanych tekstów pozwala na inny, bardziej dogłębny odbiór piosenek. Zarówno tych wzniosłych, filozoficznych, jak i tych bardziej przebojowych.Skarby Queen - środek 2

Należy wspomnieć, że autor książki poświęcił szczególnie wiele miejsca tragicznemu wątkowi w historii zespołu, jakim była choroba i śmierć Freddiego. W związku z tym podjęto też temat The Freddie Mercury Tribute Concert, które to godne muzyczne upamiętnienie niezwykłego wokalisty zostało przywołane przez zdjęcie plakatu promującego ów niezapomniany hołd. Wspomniane i zilustrowane fotografiami są następujące wydarzenia: założenie fundacji The Mercury Phoenix Trust oraz musical We Will Rock You.

Zwieńczeniem pozycji jest nakreślenie ostatnich kilkunastu lat działalności zespołu, a więc tras koncertowych Briana i Rogera z Paulem Rodgersem oraz Adamem Lambertem. Podjęto także wątek zeszłorocznego, budzącego kontrowersje filmu biograficznego Bohemian Rhapsody.

Skarby Queen to niewątpliwie bardzo wartościowa pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy fan i sympatyk tego wspaniałego zespołu. Jest to także stosowna i odpowiednia lektura dla osób, które dopiero rozpoczynają fascynującą przygodę z muzyką Królowej.

Jednak pomimo niewątpliwych atutów, lektura Skarbów… pozostawia pewien niedosyt. Pojawia się poczucie deficytu treści, rękopisów, fotografii poszczególnych postaci tworzących królewski zespół.

Należy przy tym podkreślić, że wszystkie materiały, które są w omawianej pozycji zaprezentowane, stanowią wspaniałą wartość i mają kolekcjonerskie znaczenie. Potwierdzają ponadczasowy fenomen zespołu Queen: pod względem muzyki, wszechstronnych dokonań oraz indywidualnych cech każdego z czterech artystów.

recenzja: Kamila Staszczyk

korekta: Paweł Kukliński

foto Wydawcy

Skarby Queen

7.7

Treść

6.0/10

Szata graficzna

8.0/10

Okładka

9.0/10

Plusy

  • grafika
  • jakość zdjęć

Minusy

  • skrótowa treść
  • zbyt mała liczba pamiątkowych materiałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *