Recenzja Q – Noc w [teatrze] Kabuki

“Q – Noc w Kabuki” recenzja autorstwa Hiroko Shintani.

Queen dopisało nowy rozdział do ich długotrwałych specjalnych więzi z Japonią za pomocą ekscentrycznego przedstawienia teatralnego pod tytułem „Q: Noc w Kabuki” wymyślonego i napisanego przez Hideki Noda, reżysera i dramaturga o międzynarodowej sławie. Spektakl wyprzedaje się błyskawicznie na deskach teatru Tokyo Metropolitan. Zainspirowany przez ikoniczny album A Night At The Opera z 1975, Noda opowiada nam ponownie historię szekspirowskich Romea i Julii z odważną zmianą sceny na XII-wieczną Japonię za pomocą wszystkich dwunastu utworów z albumu, do którego oryginalnych nagrań miał dostęp.

Noda, który zgromadził obsadę pełną gwiazd, rozwinął wrodzony teatralny aspekt A Night At The Opera i być może Queen jako zespołu do granic możliwości, aby pokazać wielowarstwową opowieść z muzyką, żartobliwymi dialogami, komedią, ekstrawaganckimi kostiumami, które uruchamiają emocjonalne reakcje.

Przy pełnej sali publiczność wielu pokoleń zdawała się falować i drgać z mieszaniną uznania i podniecenia za każdym razem, gdy znajomy kawałek utworu Queen był grany. Jako, że Noda rozwinął wiele scen na bazie słów piosenek, nie jest trudno rozpoznać związki tematyczne takie jak Seaside Rendezvous jako tło letniej wycieczki lub  ’39 przy wysyłaniu grupy mężczyzn do bitwy. Bohemian Rhapsody słyszymy w scenach obrazujących poważne konsekwencje pozbawiania innych życia. A inne takie jak uroczysty charakter The Prophet’s Song czy zuchwalstwo Sweet Lady wzmacniają emocje podczas gdy wiele konkretnych elementów jak riff gitarowy czy perkusja jest wprost przejętych z albumu i wykorzystanych jako efekty dźwiękowe.

Jednak utworem, któremu Noda wyznaczył centralną role spektaklu jest ballada Love of My Life, która towarzyszy skazanym na niepowodzenie kochankom przez całą opowieść. Po czterokrotnym wywołaniu aktorów i owacjach na stojąco ludziom wychodzącym z teatru piosenka ta musiała ciągle wybrzmiewać w głowie  na nowo, z głosem Freddiego proszącego swoją miłość o powrót.

***

“Q: Noc w [teatrze] Kabuki” jest prezentowana od ósmego do piętnastego października oraz od dziewiątego listopada do jedenastego grudnia w Teatrze Tokyo Metropolitan. Usługa tłumaczenia na angielski jest dostępna na życzenie w czasie wybranych spektakli. W okresie pomiędzy piętnastym października i dziewiątym listopada artyści wyruszą w trasę do Osaki i Kitakyushu w prefekturze Fukuoka.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź www.nodamap.com lub www.geigeki.jp.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *