Queen – Bohemian Rhapsody OST

Skompilowanie soundtracku do długo wyczekiwanej filmowej biografii Queen musiało być dla twórców filmu niełatwym zadaniem. Bo jak tu namówić do kupienia – lub chociażby przesłuchania na serwisach streamingowych – kolejnej kompilacji hitów, które już wszyscy doskonale znamy? Na szczęście, twórcy filmu wiedzieli co zrobić, i tym sposobem na soundtracku Bohemian Rhapsody ponad połowę tracklisty stanowią niepublikowane wcześniej nagrania. A pomiędzy nimi dobrze znane światu przeboje Królowej, w tym Under Pressure, Killer Queen, Another One Bites The Dust, The Show Must Go On czy – rzecz jasna – utwór tytułowy. Na tych kawałkach nie ma się co tu skupiać, więc posłuchajmy nowości.

Na sam początek wita nas legendarna już czołówka studia 20th Century Fox, tutaj zaaranżowana przez Briana Maya z gitarowym powerem. Idealne wprowadzenie do rockowej atmosfery filmu i całej ścieżki dźwiękowej.

Dla koneserów czeka tu niezła gratka – Doing All Right w wykonaniu… Smile, czyli zespołu, którym było Queen przed dołączeniem Freddiego. Tim Staffell, Brian i Roger nagrali tu swoje partie od nowa, więc w niczym to nie przypomina nawet dobrze nam znanej wersji Queen. Sentymentalna wycieczka w gdybanie „co to by był za zespół bez Mercury’ego”. Na podobnej zasadzie mamy tutaj Don’t Stop Me Now, z nagranymi na nowo partiami gitary. Tu już jest wyłącznie kwestia gustu, ale w moim odczuciu tutaj nie słucha się tego lepiej niż oryginału. W oryginale siła była w szaleństwie i swoistej prostocie, a wersja na Bohemian Rhapsody jest mocno nafaszerowana zbędnymi efektami podbijającymi dźwięk.

Ciekawym zabiegiem jest tutaj We Will Rock You, w którym połączono wykonanie studyjne z koncertowym i udział publiki z koncertów Queen + Adam Lambert. Moment przejścia z oryginału do koncertu wręcz przyprawia o ciarki.

Kolejna wcześniej niewydana gratka – hicior Fat Bottomed Girls zagrany na żywo w Paryżu w 1979. Zaprawdę chwalmy nowoczesne możliwości remasteringu muzyki, bowiem ten zapis jakościowo brzmi jakby nagrany został zaledwie wczoraj. Wokal i miksy bez trzasków i szumów, a publiczność jakby stała obok. To samo można powiedzieć o nagraniu Love of My Life z festiwalu Rock In Rio z 1985 roku.

Ale w końcu dochodzimy do najważniejszego na tym albumie – nagrania z Live Aid. Aż trudno uwierzyć, że to ich „debiut” wydawniczy. Bohemian Rhapsody (w skróconej wersji), Radio Ga Ga, Hammer to Fall i We Are the Champions na żywo z tego koncertu nigdy nie brzmiały tak czysto i dobrze. Pytanie, dlaczego trzeba było czekać na film na ich wydanie, samo ciśnie się na usta. A wisienką na tym torcie jest 40 sekund wspólnych okrzyków Freddiego z 72-tysięczną publicznością na Wembley.

Fani Queen będą tu jeszcze znali dobrze dwa nagrania – Keep Yourself Alive oraz Now I’m Here. Jedno słyszeli już na Live at the Rainbow, a drugie na A Night at the Odeon. Czy jest to pozycja warta zakupu? Na pewno dla słuchaczy, którzy nie są oddanymi fanami kapeli, a na film się wybiorą – jak najbardziej. Bo będą tu mieli swoiste „kompendium” muzycznej wiedzy o zespole. Ci bardziej oddani mogą się ograniczyć do kupienia na iTunes lub słuchania na Spotify, by oszczędzić na wersję winylową. Ta, według zapowiedzi, ukaże się w marcu 2019.

recenzja: Karol Ludwikowski


Edycja specjalna dostępna poprzez sklep QueenOnline: slipcase + plakat

1. 20th Century Fox Theme Tune (wykonanie Brian May)
2. Somebody To Love
3. Doing All Right (2018 Smile Version)
4. Keep Yourself Alive (Live at the Rainbow, marzec 1974)
5. Killer Queen
6. Fat Bottomed Girls (Live in Paris 1979)
7. Bohemian Rhapsody
8. Now I’m Here (Live at the Hammersmith Odeon, 1975)
9. Crazy Little Thing Called Love
10. Love Of My Life (Live In Rio, 1985)
11. We Will Rock You (Studio/Live Movie Version)
12. Another One Bites The Dust
13. I Want To Break Free
14. Under Pressure
15. Who Wants To Live Forever
16. Bohemian Rhapsody (Live Aid 1985)
17. Radio Ga Ga (Live Aid 1985)
18. Ay-Oh (Live Aid 1985)
19. Hammer To Fall (Live Aid 1985)
20. We Are The Champions (Live Aid 1985)
21. Don’t Stop Me Now (2018 Movie Version)
22. The Show Must Go On

nr kat. wydanie Polska cena 6 02577 04945 3

nr kat. wydanie Europa 0602567988700

nr kat. USA wydanie z plakatem D002984402

6

Muzyka

7.0/10

Design

5.0/10

Plusy

  • nagrania koncertowe Live Aid
  • nowe miksy utworów
  • świetny remastering nagrań

Minusy

  • niewielka ilość niepublikowanego wczesniej materiału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *